SEO: Google PageRank

google pagerank | google prLai gan jau blogā iepriekš ir daudz runāts par un ap Google PageRank, tomēr nevienā ierakstā to padziļināti līdz galam neesam apskatījuši. Tātad, Jūsu uzmanībai  – Google PR.

Kas ir Google PageRank (PR)?

Google PageRank jeb PR ir sarežģīta mājas lapu reitinga sistēma, ko izmanto Google meklētājs, lai novērtētu jebkuru internetā esošo mājas lapu.

Vienkāršā valodā runājot, ir novērojama kopsakarība starp mājas lapas reitingu un pozīciju Google meklēšanas rezultātos:

Jo kvalitatīvāka ir mājas lapa, jo augstāks ir tās PR un, jo augstāks ir tās PR, jo augstāk tā tiks novērtēta Google meklēšanas rezultātos.

Ar vārdu kvalitatīvāka vairāk jāsaprot atbilstība tēmai, atslēgvārdam un mājas lapas svars/autoritāte starp citām lapām (ienākošo linku skaits).

Katrai web projekta lapai Google PageRank var būt atšķirīgs un visu lapu PR veido domēna/galvenās lapas PR. To vieglāk ir saprast, ja iedomājamies, ka galvenās lapas PR ir viens liels ābols, kura šķēlītes tiek izmētātas pa visām pārējām mājas lapām. Kādai lapai lielāka šķēlīte, kādai mazāka. Dažreiz ir situācijas, kad šī galvenā lapa nemaz nav web projekta sākumlapa.

Galvenais faktors, kas ietekmē Google PageRank lielumu, ir linku skaits web vidē, kas norāda uz konkrēto mājas lapu. Tas ir ne tik galvenais faktors, bet gandrīz vai vienīgais.

PageRank cipari

Google PageRank lietotājiem ir izteikts skalā no 1 līdz 10 un vislabāk jebkuras mājas lapas PR var redzēt, lietojot Firefox spraudni Google Toolbar, kur PR ir attēlots uzskatāmā skalā. Tā gan nav patiesā PageRank vērtība, jo šie reālie cipari ir pavisam citi. Sekojošā tabulā var redzēt attiecības:

PageRank Google Toolbar
(no 1 līdz 10)

Īstais PageRank

0

0 .15 – 10

1 100 – 1,000
2 1,000 – 10 , 000
3 10,000 – 100,000
4 100,000 – 1,000,000
5 1,000,000 – 10,000,000
6 10,000,000 – 100,000,000
7 100,000,000 – 1,000,000,000
8 1,000,000,000 – 10,000,000,000
9 10,000,000,000 – 100,000,000,000
10 100,000,000,000 – 1,000,000,000,000

Pēc šī grafika arī ir ļoti labi redzams, kāpēc parasti web projekti ļoti ātri var panākt PageRank 4 līmeni, bet katru nākamo PR līmeni pacelt ir arvien sarežģītāk un sarežģītāk. Īstā PR pieaugums katrā nākamajā līmenī ir ievērojams.

Aptuvenā Google PageRank formula (absolūti precīzo zina tikai viena pati Google..) ir šāda:

PR(X) = (1-d) + d (PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn))

kur PR(X) – lapas X Google PageRank,

d – amortizējošais faktors, kas ir lielumā no 0 līdz 1. Google parasti to nosakot 0.85 lielumā,

T1, Tn – lapas, kurās ir linki/saites uz lapu X,

C(T1), C(Tn) – linku uz lapu X skaits, kas ir lapā T

Taču šeit ir ļoti svarīgi saprast, ka, jo augstāks Google PageRank būs lapām T1, Tn un mazāk izejošo linku, jo labāk tas ietekmēs lapas X PageRank.

Piemēram,

Lapai T1 ir Google PageRank 7 un 50 izejošo linku. Savukārt lapai Tn arī ir PR 7, taču ir tikai 5 izejošie linki. No kuras lapas links lapai X būs vērtīgāks? Protams, ka no lapas Tn, jo tai izejošo linku ir mazāk, līdz ar to šī viena konkrētā linka uz lapu X spēks būs ievērojami lielāks.

PageRank dabiskā un mākslīgā celšana

Daudzi SEO speciālisti nodarbojas ar apzinātu PR audzēšanu vērtīgākām lapām. Veido linkus uz kādu konkrētu lapu, lai padarītu to par vairāk nozīmīgu nekā citas. Patiesībā bieži vien tas notiek dabiski, ja kādā resursā ir vērtīga informācija, tad uz šīs informācijas lapu citi web resursu īpašnieki paši veidos linkus.

Šajā apzinātajā PR audzēšanā konkrētām lapām bieži vien tiek izmantots arī nofollow atribūts. Vispār Google iestājas tikai par dabisku PR audzēšanu. Tas arī ir izskaidrojums, kāpēc relatīvi nesen tika veiktas izmaiņas nofollow atribūta faktoram PageRank aprēķina shēmā.

Īsumā sakot, nofollow atribūts liek Google robotam nesekot konkrētai saitei, kas atrodas lapā.

<a href="http://www.tavamajaslapa.lv/" rel="nofollow">Tava Mājas Lapa</a>

SEO speciālisti līdz šim (varbūt arī tagad, kas zin..) izmantoja šo atribūtu, jo tā PR “deva”, kas netika šajā linkā norādītajā lapā, automātiski pārgāja uz citiem linkiem, tādējādi tos padarot spēcīgākus. Pēc izmaiņām ir tā, ka šī PR “deva” vienkārši tiek zaudēta, tāpēc lietot nofollow atribūtu zūd jēga no PR audzēšanas viedokļa. Vairāk, detalizētāk par šīm nofollow atribūta izmaiņām ir runājis deni2s savā blogā.

Linkošana uz svarīgām lapām

Taču jebkurā gadījumā labu SEO rezultātu sasniegšanai, ir jāveido gan iekšējās, gan ārējās linkošanas politika. No mazāk svarīgām lapām jālinko uz svarīgākām iekš pašas mājas lapas un arī no ārējiem resursiem jāveido linki uz svarīgākajām lapām, tādējādi palielinot to vērtību.

Un ja Tu jautāsi, kāpēc tad parasti tomēr galvenajai lapai ir lielāks PR, tad atbilde ir vienkārši – parasti jau tomēr visas Tavas lapas linko uz galveno lapu, vai ne tā? Nu tad lūk, ja viena Tava svarīgā lapa, uz kuru Tu esi izveidojis daudzus linkus no ārējiem resursiem linko arī uz galveno lapu, otrā, trešā, tad tas summā veido lielāku PR nekā katra tā svarīgā lapa atsevišķi.

Tātad, darot labu darbu, optimizējot sava resursa svarīgās lapas, Tu netieši paaugustini visa domēna autoritāti, palielini galvenās lapas PR un citu lapu PR, uz kurām ir linki no šīs svarīgās lapas.

Nākamo reizi apskatīsimies kā PageRank distribūcija pa mājas lapu izskatās grafiskā veidā, šodien pietiks..

Aigars - pēdējie 5 raksti

Line Break

Autors: Aigars (210 Raksti)

Mans lauciņš ir affiliate mārketings/partermārketings. No tā izriet, ka labi orientējos dažādos interneta mārketinga jautājumos.10 komentāri rakstam “SEO: Google PageRank”

 1. Sandis saka:

  Diezgan tehnisks rakts, nice! Gribējās pakomentēt par pašām beigām vēl mazu piemēru – ko tad nozīmē svarīgas lapas. Piemēram, ja mūsu firmu sauc “ABC buuveet prieks”, bet tad mums ir lapas /komateriali.html /apdares-materiali.html

  Ja vien virmas nosaukums nav super brands un atslēgvārds, tad jāfokusējas uz pakalpojumiem. Proti, uz iekšējām lapām – lai lapa attiecīgi piesaistītu apemklētajus, kas meklē pēc tiem atslēgasvārdiem kas kā izrādās ir pakalpojums/produkts un patiesībā arī biznesa pamats.

 2. Roberto saka:

  Google runasvīrs Matt Cutts atklāj, ka jau pirms gada ir būtiski izmainīts Google PageRank aprēķināšanas algoritms.

 3. Aigars saka:

  attiecībā uz nofollow jā, tā ir. Tikai pats Matt par to “aizmirsa” paziņot visai pārējai pasaulei :)

 4. Vairo saka:

  Aigars > Matts hehe

 5. pop saka:

  Paldies par rakstu

 6. […] reizē apskatījām, kas ir Google PageRank jeb PR un solīju, ka šoreiz parādīšu uzskatāmas vizualizācijas, kā tas viss izskatās […]

 7. SEO saka:

  Labs raksts!

 8. Māris saka:

  Laba mājaslapa, labi teksti, labs mēģinājums uzlabot pr;)

 9. Gatis saka:

  interesanti pēc šīs nedēļas sākumā notikušās Page Rank pārrēķinašanas delfi.lv nokrities no PR7 uz PR4 :D un tvnet.lv PR5 kautgan dažām zināmām lapām no nulles ir uzlecis pat uz PR4
  Kautkā grūti plānot stratēģiju ka šitik krasi mainās kritēriji.

 10. Aigars saka:

  Gati, vienkārši nevērtē pārāk augstu PageRank, ja dziļāk paraktos, tad iemeslus varētu atrast (izejošās saites, iekšējās problēmas). Daudz svarīgāk tagad ir vērtēt citus kritērijus

Ieraksti komentāru