Laika Menedžments, Plānošana

dienas plānsKopš brīža, kad sāku plānot visas savas darbības, burtiski eksplodēja mana darba produktivitāte. Taču, lai līdz tam nonāktu, ir jāpacīnās ar sevi.

Ilgtermiņa plāns

Es plānoju vismaz gadu uz priekšu. Patiesībā kaut kas līdzīgs plānam man ir pat vairākiem gadiem uz priekšu. Šobrīd man ir uzmetums darbiem, ko plānoju darīt pēc 5 gadiem.

Nākamo gadu ir plānot daudz vienkāršāk, ja Tev ir tāds ilgtermiņa plāns, vīzija uz vairākiem gadiem. Piemēram, 2009.gadu es saplānoju pagājušā gada novembrī. Tas gan nenozīmē, ka tas ir dzelžains, negrozāms plāns, tomēr lielos vilcienos tas ir palicis tāds, kādu es to plānoju.

Mēneša plāns

Katra mēneša pēdējās nedēļas sākumā es sarakstu plānu nākošajam mēnesim. Protams, tas notiek balstoties uz jau esošo gada plānu, bet ņemot vērā tekošā mēneša padarīto. Iespējams, ka kaut kas jau ir izdarīts ātrāk vai vēlāk, iespējams, ka ir nācis klāt kāds papildus darbs vai otrādi, atkritis kāds plānotais.

Mēneša plānā pie katra projekta sarakstu galvenos darbību virzienus, kuros vajadzētu kaut ko darīt.

Dienas plāns

Nedēļu es saplānoju galvā, jo nedēļas nogalē uzreiz sarakstu konkrētu katras dienas plānu visai nākamai nedēļai. Un tā tas notiek katru nedēļu.

Tātad visas nedēļas garumā es, no rīta pieceļoties, jau zinu, ko es šodien darīšu.

Rekomendēju plānu sarakstīt ar vienkāršu pildspalvu vai zīmuli vienkāršā plānotājā (lietoju vienkāršu papīra plānotāju, kur katrai dienai ir sava lapa ar vairākām kolonnām dažādiem ierakstiem) vai sliktākā gadījumā uz papīra lapas. Nekāds dators, nekādas programmas. Tas ir vislabākais veids, ar roku uz papīra.

Man arī tas likās dīvaini tik ilgi, kamēr pats to neizmēģināju. Jo ar roku rakstītais plānam piedod īpašu auru, tādu kā “baigo svarīgumu”. Un ir perfekta sajūta brīdī, kad Tu izdarītajam darbam pārvelc pāri svītru.

Dienas uzdevumi

Dienas plānu iesaku veidot, vispirms uzrakstot 2-3 (ne vairāk) galvenos uzdevumus konkrētai dienai. Šos uzdevumus izdalu atsevišķi kā sevišķi primāros. Tos ir jāizdara triecientempā no rīta uzreiz, tiklīdz piesēžos pie datora. Un nedrīkst pauzēt tik ilgi, kamēr šie darbi netiks paveikti.

Šiem darbiem ir jābūt tādiem, kas tev dos peļņu. Vai nu kāda email mārketinga akcija, vai jauna landing page, vai Adwords kampaņu izveide u.tmldz.

Tici man, kad Tu šos trīs primāros darbus paveiksi, tad Tev liksies, ka tie pārējie jau ir tīrais nieks. Bet starp tiem pārējiem jau būs tādi darbi, kas tiešu atdevi nenes. Es papildus 3 primārajiem ieplānoju vēl 7 darbus (saspringtā laikā līdz pat 12 papildus darbiem). Un cenšos darbus sakārtot tā, lai katrs nākamais būtu vieglāks par iepriekšējo.

Plāno visu

Būtiski ir plānot jebkuru darbu. Jā, arī meila lasīšana ir darbs, kas jāiekļauj darba plānā. Visu dienu atvērts e-pasts būtiski samazina produktivitāti, tāpēc es ieplānoju lasīt meilus tikai vienu reizi dienā un tas ir viens no desmit ikdienas darbiem.

Viss pārējais (spēļu spēlēšana, sociālo tīklu apmeklējumi utt.) ir ārpus plāna aktivitātes, tas ir brīvais laiks. Protams, sociālo tīklu lietošana var būt arī darbs – tad tā ir cita lieta. Es pats arī Twitter visbiežāk lietoju darba laikā – īsajos brīžos starp veicamajiem uzdevumiem. Tas ir jāizvērtē katram pašam, cik svarīga ir tā vai cita lieta, darbība.

Piemēram, nesen es produktivitātes palielināšanas nolūkos samazināju Google Reader atvēršanas skaitu no 5 līdz 3 reizēm nedēļā. Tādējādi es izlasu visu to pašu informācijas daudzumu daudz īsākā laika periodā.

Nepatīkamie darbi

Vispār es esmu darbaholiķis no dabas. Taču to, kas man nepatīk, es daru ar ļoti lielām grūtībām, bet to, kas patīk, daru tā, ka pat laiku nemanu. Lai nesāpīgāk izdarītu to, kas man nepatīk, es atklāju sev šādu metodi – dienā ieplānoju tikai vienu darbu, kas man īstenībā riebjas, taču ievietoju to darbu sarakstā uzreiz pēc trim primārajiem darbiem.

Kad pirmie trīs darbi ir izdarīti un pauze ieturēta, tad ar kārtīgu entuziasma devu šo netīkamo darbu izdarīt ir jau pat patīkami :)

Tikšanās

Tikšanās rekomendēju ieplānot dienas otrajā pusē, kad pārējie darbi jau ir padarīti. Man personīgi tikšanās dažreiz izjauc dienas plānu, ja tās notiek dienas pirmajā pusē – parādās jaunas idejas, kas “nosit no sliedēm”. Grūti ir koncentrēties atlikušajiem darbiem.

Ideju Grāmata

Runājot par idejām, ievies sev Ideju Grāmatu, kurā piefiksē kādu ģeniālu ideju uzreiz, kad tā ir radusies. Man piemēram, darbs ir tik daudzveidīgs, ka jaunas idejas rodas nemitīgi un tas notiek visu laiku. Gan tad, kad dari kādu kārtējo darbu, gan tad, kad mācies, lasi kaut ko. Idejas fiksācija ideju grāmatā Tevi vienkārši nemocīs, ļaus atbrīvot smadzenes un turpināt darīt iesākto. Pēc visu darbu padarīšanas ieskaties savā ideju grāmatā ar svaigu skatījumu. Man tas strādā lieliski.

Protams, darba produktivitāti kopumā ietekmē arī tādi apstākļi kā veselīgs uzturs, laba atpūta. Normālā darba režīmā es plānoju darbu tikai līdz plkst. 18. Sāku darbu plkst. 9, ne ātrāk. Protams, tas neizdodas vienmēr, bieži vien paliek neizdarīti darbi, ko vēl vēlā vakarā jāpiebeidz, bet tas ir tas, uz ko es tiecos.

Aigars - pēdējie 5 raksti

Line Break

Autors: Aigars (210 Raksti)

Mans lauciņš ir affiliate mārketings/partermārketings. No tā izriet, ka labi orientējos dažādos interneta mārketinga jautājumos.14 komentāri rakstam “Laika Menedžments, Plānošana”

 1. […] izdarit? Kur esam papējuši pabūt un kādas vēl miljons lietas gribētos izdarit? Šodien tēmai neraksturīgā vietā uzgāju kāda cilvēka pārdomas un ļoti vērtigus ieteikumus laika plānošanā. Es atcerejos, ka man […]

 2. Andy saka:

  Te nu laikam mēs esam uz vienas lapas :-)

  Es daru visu tāpat, tik vēl dienas plāns man ir pa precīziem laika blokiem salikts.

  Arī visu uz papīra, ar pildspalvu. Pie sienām gada + mēneša plāns.

  Daudziem iesācējiem tas viss droši vien liekas pupu mizas, bet plānošanai ir MILZĪGA nozīme! Es pat nezinu, kā var strādāt bez reāla attīstības plāna?

 3. Aigars saka:

  starp citu, gribēju pierakstīt, bet aizmirsu par plāna sadalīšanu pa stundām.

  Es sākumā arī plānoju darbus pa stundai/minūtei, taču nekādi nesanāca korekti ieplānot precīzu darba izpildes laiku.

  Līdz ar to pārgāju uz trieciencikliem – 3-3-2-2 darbi ar pauzēm pa vidu un beidzās manas mocības rēķināt, cik daudz laika varētu aizņemt konkrētais darbs. Vienkārši konkrēts darbu daudzums :)

 4. Andy saka:

  Man tie darbi pārsvarā atkārtojas un es jau labi zinu, kurš dabs cik ilgu laiku aizņems :-)

 5. Dainis saka:

  Paldies, tiešām labs raksts!

  Es tik vēl gribētu piemetināt, ka katram ir jāizvirza savi dzīves mērķi, tad pakārtojoties tiem var plānot ilgtermiņa darbus, lai tos sasniegtu! Nevajag iespringt tikai uz darbiem, darbiem, darbiem, kā pamatmērķi sev jāizvēlas kaut ko cēlu, un uz to jātiecas!

 6. Nu, reku tēma no manām mīļākajām tēmām. :) Mmmm… :)

  Jā, plānot ir svarīgi. Vissvarīgāk. Bez plānošanas nekur. Bet es te pa punktiem parādīšu atšķirības ar sevi.

  Uz pieciem gadiem man plāna nav. Man ir mērķi. Parasti savus piecgades mērķus sasniedzu uz pusi īsākā laikā. Tā statistiski ir izrādījies.

  Mēnesi uz priekšu man nav ikdienas plānu, man ir saprašana, kādi projekti jārealizē utt.

  Ikdienas plāni man rodas automātiski. Tiklīdz ir kāds uzdevums, parasti viņam tiek nodefinēts deadline. Tas arī tiek ierakstīts, un tā tie uzdevumi dabū datumus un tā tas saraksts rodas.

  Un te ierodas datorprogramma, kas visu smuki automātiski sakārto. Man atliek tikai darīt.

  Ideju grāmata man ir internetā. Saucas Evernote. Es viņu darbinu caur savu mobilo telefonu, atkarībā no tā, vai varu rakstīt, vai ir jānofotografē, vai arī visas rokas aizņemtas un varu tikai ierunāt. :) Arī baigo svarīgumu piedod, kad tā caur telefonu ņemos. :)

  Nu tā kaut kā. Mums mērķi vieni, bet izpildījums atšķiras pamatīgi.

 7. Ivars saka:

  No malas – iesācēju puses izklausās ĻOTI dīvaini. Tiešām nezinu kāpēc, bet visu kopumā tiešām labs raksts. Būtu interesanti palasīt apmēram kā izvēršās tava, Aigar, diena :)

 8. mongoliss saka:

  dienai, nedēļai utt tas jau ir normāli, minūtei un stundai tas jau ir biž par traku :)), uz gadiem drizāk mērķi :)

 9. Ingrīda saka:

  Respect. Tikai- Laika plānošana pa stundām, lai cik vērtīga, iespējama, manuprāt, brīviem un neatkarīgiem cilvēkiem. Ja ir bērni, laika menedžments var tikt nojaukts jebkurā brīdī visneiedomajākamajos veidos! :)

 10. iMednis saka:

  Gada plāns man turas dzelžaini. Mēneša plāns ir vislaik jākoriģē, lai gada plāns turētos dzelžaini. Nedēļas plāns jau ir viena liela korekcija. Darbus daru pa stundām bez konkrēta plāna. Izdaru, ņemu nākmo. Sarakstot pa stundām es vislaik lūru pulkstenī un kvalitāti tas iespaido diezgan konkrēti. Viennozīmīgi uz papīra un ar roku jāraksta. Tas strādā!

 11. pop saka:

  papīrs sūkā, ja darbs ar datoru, tad plānotājs datorā ir daudz ērtāks

 12. […] daudzas teorijas par laika menedžmentu – sākot ar tādām, kas saka, ka jākoncentrējas tikai uz vienu projektu un beidzot ar […]

 13. Mads saka:

  Līdzīgi kā autors daudzi ir izteikušies, ka papīra plānotājs ir labāks par programmām.
  Palūgšu tradicionālo plānotāju aiztāvjus argumentēt, uzskaitot tradicionālo plānotāju plusus un datorprogrammu mīnusus !

  Paldies

 14. deni2s saka:

  Šeit ir atrodams ļoti labs video par laika menedžmentu “in information publishing business”: http://web.hc.lv/motivacija-idejas/raksti/laika-menedzments/

Ieraksti komentāru